Årets julemærker skal give håb til børnene

Foto: Julemærkefonden

Julemærket 2025 har fået titlen Julehåb og ønskestjerner.

Det forestiller et magisk vinterlandskab med dyr og nisser. Her er sneens dyr parate til at hjælpe børn til at overvinde forhindringer. Det hele foregår under en eventyrlig himmel fyldt med ønskestjerner.

Kunstneren bag julemærkerne er forfatteren Emilie Melgaard Jacobsen, der er kendt for sine børnebøger om Natbjørnen Tjugga.

Hun er uddannet pædagog og har derfor i sit arbejde mødt børn, der har haft ophold på et af Danmarks fem Julemærkehjem.

Emilie Melgaard Jacobsen besøger et Julemærkehjem / Foto: Julemærkefonden

– Jeg har arbejdet i ungdomsskoler, hvor vi har haft børn, der har været på Julemærkehjem. Her kunne jeg se, hvordan de kom tilbage efter opholdet med gnist i øjnene og en rankere ryg. Det gør en kæmpe forskel for børnene, når de får selvværd og venner, siger hun i en pressemeddelelse:

– Når man bliver sårbar som familie, fordi ens barn ikke trives, og får brug for hjælp udefra, er det jo fantastisk, at der findes et tilbud som Julemærkehjemmene. For de hjælper ikke kun barnet, men hele familien.

Emilie Melgaard Jacobsen afslørede årets julemærkeark mandag den 6. oktober på Københavns Rådhus sammen med Dronning Mary, der er protektor for Julemærkefonden.

Foto: Julemærkefonden

Digital mobning er et stort problem

Som altid går overskuddet fra salget af julemærkerne til at støtte drive de fem Julemærkehjem, hvor børn, der mistrives, bliver mobbet eller er ensomme, kan få hjælp.

Nye tal fra Julemærkehjemmene viser, at særligt den digitale mobning blandt børn er stigende.

15 procent af de børn, der i dag får ophold på et Julemærkehjem, har oplevet digital mobning. Det er mere end en fordobling siden 2019.

Dansk juletradition

Årets julemærkeark er nr. 122 i rækken. Det er udkommet hvert år siden 1904.

Udover selve julemærkerne kan man også købe hæfter, julekort, puslespil og gavemærket med motivet.

Salget af julemærkerne dækker i dag ca. 5 % af udgifterne til at drive Julemærkehjemmene. Resten kommer fra private donorer.

Køb Julemærket

Søg