Theo og Den Magiske Talisman er DR’s julekalender 2025

Foto: Ulrik Boel Bentzen, DFF, DR

Årets store familiejulekalender på DR 1 og DRTV bliver et gensyn med Theo og Den Magiske Talisman fra 2018.

Det bekræfter DR overfor Juleweb.dk

Rollerne i julekalenderen bliver spillet af blandt andre Safina Coster-Waldau, Kian Lawson-Khalili, Bjarne Henriksen, Jens Jacob Thychsen og Maria Rossing.

Den er skrevet af Trine Piil og Peter Gornstein, hvor sidstnævnte også har været instruktør. Titelsangen bliver sunger af Mads Langer.

Foto: Ulrik Boel Bentzen, DR

Theo vil redde sin morfar

Theodor – eller bare Theo – har det svært i skolen. Han bliver mobbet meget af de andre elever i klassen, og har ingen venner på sin egen alder. Hans eneste ven er morfaren Harald. Det er derfor overvældende for Theo, da Harald lige inden jul falder om, og der er udsigt til at Theo mister ham.

Theo og Harald har sammen skabt en verden, som de kalder Thannanaya – et sted, som alle må igennem, inden de er parate til at dø. Theo tror, at Thannanaya bare er ren fantasi, men pludselig finder han ud af, at landet eksisterer i virkeligheden, og at han ved hjælp af en magisk talisman kan rejse derind.

Sammen med den nye pige i klassen, Simone, begiver Theo sig ud på en farefuld rejse gennem Thannanaya for at forsøge at hente sin morfar hjem igen inden jul.

Simone bor på et børnehjem, fordi hun har mistet begge sine forældre. Hendes håb er, at hun ved at hjælpe Theo måske også vil kunne møde forældre sine forældre i Thannanaya, og hente dem tilbage til livet igen.

Foto: Ulrik Boel Bentzen, DFF, DR

Interview med skuespillerne

Juleweb.dk lavede interview med skuespillerne fra Theo og Den Magiske Talisman i 2018. Her er, hvad de sagde dengang om at have været med til at lave julekalenderen.

Kian Lawson-Khalili (Theo):

– Det har været helt fantastisk at være med til. Det er jo en drøm at være med i sådan en produktion, især en julekalender, der jo for mange bliver et juleminde. At blive et minde for nogle børn og komme med i rækken af mega gode julekalendere, det synes jeg er fedt.

Safina Coster-Waldau (Simone):

– Det har været helt fantastisk. Jeg elsker bare den der verden, der er på et set. Det er en oplevelse for livet, som jeg savner virkelig meget. Vi var i Polen og optage, og der brugte vi mange aftener på at spille spil med blandt andet kostumeafdelingen. Vi blev alle sammen venner.

Bjarne Henriksen (Harald):

Hvordan er det at spille morfar?

– Det er nyt for mig at komme op i det segment – det må jeg sige. Men det måtte jo komme på et tidspunkt. Nu er jeg jo også ved at være 60 år, så jeg er jo ved at være deroppe af. Men det har jeg det super fint med. Det har været dejligt at spille med i en julekalender, især den her, fordi det jo er en julekalender med lidt kant.

Læs mere: Mød skuespillerne i Theo og Den Magiske Talisman

Søg