Theo og den Magiske Talisman er nomineret til Robert-pris

Foto: Ulrik Boel Bentzen, DFF, DR

Holdet bag ‘Theo og Den Magiske Talisman’ har mulighed for at løbe med den samme pris, som holdet bag ‘Tinkas Juleeventyr’ vandt sidste år, når årets Robert-priser bliver uddelt den 3. februar i København.

Julekalenderen er nemlig blevet nomineret til prisen som ‘Årets Korte Tv-serie’, der for første gang nogensinde blev vundet af en julekalender sidste år.

Stærke konkurrenter

Det er de 2.000 medlemmer af ‘Danmarks Film Akademi’, der bestemmer, hvem der skal vinde Robert-priserne. Julekalenderen skal kæmpe om prisen mod tv-serierne ‘En Fremmed Flytter Ind’, ‘Doggystyle’, ’30’ og ‘Vitello’.

Det er i år ikke lykkedes for nogle af skuespillerne i julekalenderen, at blive nomineret til en Robert for deres roller.

Foto: Agnethe Schlichtkrull, TV 2

Tidligere vindere

Det er i år syvende gang, at tv-serier har mulighed for at vinde en Robert-statuette. Tidligere var prisen kun forbeholdt spillefilm.

I løbet af de syv år har julekalendere været med i kapløbet om at vinde Robert-priser seks gange, og tre gange har en julekalender vundet en pris.

I 2013 vandt Birthe Neumann prisen som ‘Årets Kvindelige Birolle i en Tv-serie’ for sin rolle som grus-grevinden Vera i ‘Julestjerner’.

I 2017 vandt Bodil Jørgensen prisen som ‘Årets Kvindelige Birolle i en Tv-serie’ for sine roller i ‘Rytteriets Jul’, og sidste år løb holdet bag ‘Tinkas Juleeventyr’ altså med prisen som ‘Årets Korte Tv-serie’.

Foto: Per Arnesen, Deluca Film

Nomineringer til Julemandens Datter

Spillefilm ‘Julemandens Datter’ er også blevet nomineret til to priser ved Robert-festen.

Filmen kan vinde musikprisen ‘Årets Score’ og så er den nomineret til ‘Blockbusters Publikumspris’. En pris, hvor vinderen bliver fundet blandt helt almindelige biografgængere og ikke blandt medlemmerne af ‘Danmarks Film Akademi’.

Nominerede:

Årets korte tv-serie

30 (Drive Studios)
Doggystyle (DR Ung)
En fremmed flytter ind (Made in Copenhagen)
Theo og Den Magiske Talisman (DR Drama)
Vitello (Ja Film)

Årets tv-serie

Broen IIII (Nimbus Film og Filmlance)
Herrens veje II (DR Drama)
Kriger (Miso Film)
Liberty (DR Drama)
The Rain (Miso Film)

Årets mandlige hovedrolle i en tv-serie

Carsten Bjørnlund (Liberty)
Dar Salim (Kriger)
Lars Mikkelsen (Herrens veje II)
Lars Ranthe (Friheden)
Thure Lindhardt (Broen IIII)

Årets kvindelige hovedrolle i en tv-serie

Alba August (The Rain)
Ann Eleonora Jørgensen (Herrens veje II)
Danica Curcic (Kriger)
Lene Maria Christensen (Friheden)
Sofia Helin (Broen IIII)

Årets mandlige birolle i en tv-serie

Anton Hjejle (Liberty)
Elliott Crosset Hove (Broen IIII)
Jesper Groth (Klaphat)
Lars Ranthe (Kriger)
Simon Sears (Herrens veje II)

Årets kvindelige birolle i en tv-serie

Asta Kamma August (Sygeplejeskolen)
Camilla Lau (Herrens veje II)
Fanny Louise Bernth (Herrens veje II)
Josephine Park (Doggystyle)
Sofie Gråbøl (Liberty)