Pagten nomineret til seks TV Priser

Foto: Agnete Schlichtkrull, DR

Det er aldrig lykkedes for en julekalender, at vinde en af de eftertragtede TV Priser. Men måske er der en chance i år, for sidste års DR-julekalender ‘Pagten’ er nomineret til hele seks af slagsen. Det er det højeste antal nogensinde for en julekalender.

Nominering til forfatter og skuespiller

‘Pagten’ er med i kapløbet om at blive årets ‘Bedste Korte Tv-Drama’. Her skal julekalenderen kæmpe om prisen mod ‘2900 Happiness’, ‘Manden med de gyldne ører’, ‘Kristian’ og ‘Den 2. side’.

Signe Egholm Olsen, der spillede rollen som isheksen Iselin, er nomineret i kategorien ‘Bedste Tv-Skuespiller’. Her skal hun blandt andet kæmpe mod Sofie Gråbøl, Lene Maria Christensen, Søs Egelind og Mikael Birkkjær.

Maya Ilsøe, der var forfatteren bag ‘Pagten’, er nomineret i kategorien ‘Bedste Manuskript’. Den pris, skal hun forsøge at vinde foran blandt andre Søren Sveistrup, der er nomineret for manuskriptet til ‘Forbrydelsen’ og duoen Peter Thorsboe og Mai Brostrøm, der er nomineret for manuskriptet til ‘Livvagterne’.

Foto: Agnete Schlichtkrull, DR

Nominering til fotograf og klipper

Også folkene bag kameraet er blevet nomineret for deres arbejde med ‘Pagten. Jan Pallesen er nomineret i kategorien ‘Bedste Fotograf i en Dramaserie’.

Henrik Vincent Thiesen er nomineret i kategorien ‘Bedste Klipper i en Dramaserie’, og Morten Wille, Andreas Holtti samt Andreas Kongsgaard Mogensen er nomineret i kategorien ‘Bedste Tonemestre i en Dramaserie’.

Foto: Agnete Schlichtkrull, DR

Tidligere nomineringer

Det er aldrig lykkedes for en julekalender at vinde en af TV Priserne. I 2006 var ‘Jul i Valhal’ nomineret til prisen som årets ‘Bedste Dramaserie’, mens Troels Lyby var nomineret til prisen som ‘Bedste Mandlige TV-Skuespiller’, for sin rolle som Asbjørn i serien.

I 2007 var ‘Absalons Hemmelighed’ nomineret til priserne ‘Årets Bedste Børne- og Ungdomsprogram’ og ‘Årets TV-Program’, mens ‘Yallahrup Færgeby’ i 2008 var nomineret til priserne ‘Årets Bedste Comedy’, ‘Årets Danske Nyskabelse’ og ‘Årets TV-Program’.

Hvem der vinder årets priser bliver afsløret fredag den 20. august.

Nominerede:

Bedste Korte TV-Drama

Kristian (Respirator, TV 2 Zulu)
Manden med de gyldne ører (Nordisk Film, DR 2)
2900 Happiness (Nordisk Film, TV 3)
Den 2. side (TV 2 Networks, TV 2 Zulu)
Pagten (DR, DR 1)

Bedste Tv-skuespiller

Lene Maria Christensen (Lulu & Leon)
Søs Egelind (Lærkevej)
Anette Støvelbæk (Lærkevej)
Sofie Gråbøl (Forbrydelsen II)
Mikael Birkkjær (Forbrydelsen II)
Cecilie Stenspil (Livvagterne)
Thomas Gabrielsson (Livvagterne)
Signe Egholm Olsen (Pagten)

Bedste Manusskript i en Dramaserie

Manden med de gyldne ører (Spooner og Bonde)
Lærkevej (Mette Heeno)
Livvagterne (Peter Thorsboe og Mai Brostrøm)
Forbrydelsen (Søren Sveistrup)
Pagten (Maya Ilsøe)

Bedste Fotograf i en Dramaserie

Dirk Brüel (Blekingegade)
Jan Pallesen (Pagten)
Rasmus Arrilt (Forbrydelsen)
Jakob Kusk (Livvagterne)
Jacob Kusk og Eric Kress (Manden med de gyldne ører)

Bedste Klipper i en Dramaserie

Rikke Selin, Benjamin Binderup og Per Sandholt (Manden med de gyldne ører)
Henrik Vincent Thiesen (Pagten)
Steen Shapiro (Forbrydelsen)
Elin Prøjts (Pagten)

Bedste Tonemester i en Dramaserie

Morten Pilegaard Jespersen og Reda El-Kheloufi (Manden med de gyldne ører)
Morten Wille, Andreas Holtti og Andreas Kongsgaard Mogensen (Pagten)
Nino Jacobsen (Forbrydelsen)
Jan Scott (Livvagterne)